Wspomnienia klasy IIIa i IIIb z zielonej szkoły w Porębie Wielkiej

W dniach od 8 do 12 kwietnia 2024r. uczniowie klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami oraz p. Martą Gwóźdź spędzali czas na zielonej szkole w Porębie Wielkiej. Bazą noclegową było Szkolne Schronisko Młodzieżowe, znajdujące się w bliskiej odległości Gorczańskiego Parku Narodowego. Wspaniała pogoda sprzyjała wędrówkom, a pobyt przyniósł wiele niezapomnianych przeżyć oraz dostarczył dzieciom nowej wiedzy o regionie Polski jakim są Gorce i Beskid Wyspowy.

Podczas wycieczki do Orkanówki, domu  Władysława Orkana, dzieci poznawały nie tylko życiorys i twórczość pisarza, ale także  warunki i sposób życia górali zagórzańskich. W ekspozycji muzeum znajdują się bowiem dawne narzędzia i sprzęty domowe z przełomu XIX i XX wieku powszechnie używane w domach Poręby. W czasie wędrówki na szlaku dzieci obserwowały budzącą się do życia przyrodę min. kwitnące drzewa, górskie kwiaty, traszki, żaby i ich skrzek.

W malowniczym parku dworskim hr. Wodzickich uczniowie spacerowali wśród wiekowych lip, wiązów i jaworów oraz zabytkowych budynków, a także podziwiali masyw Turbacza z platformy widokowej w górnym parku. Dużą atrakcją było oglądanie interaktywnej ekspozycji przyrodniczej w Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego, dzięki której uczniowie mogli szczegółowo poznać faunę i florę tego regionu. Kąpiele w  solankowej wodzie Term Gorce, przynosiły uczniom dużo frajdy i odprężenie po wycieczkach przyrodniczych. Dopełnieniem pobytu były dyskoteki, zabawy sportowe na świeżym powietrzu oraz ognisko.

Wyjazd na zieloną szkołę spełnił jeszcze jedną ważną rolę – uczył odpowiedzialności, samodzielności, radzenia sobie w różnych sytuacjach i współpracy. Uczniowie klasy IIIa i IIIb zdali ten egzamin bardzo dobrze.